Cyanamide solution
ALDRICH/C87908 - 50 wt. % in H2O
Synonym: Alzogur; Amidocyanogen; Amino cyanide; Carbamonitrile; Carbimide
CAS Number: 420-04-2
Empirical Formula (Hill Notation): CH2N2
Molecular Weight: 42.04
MDL Number: MFCD00007572
Linear Formula: NCNH2
Product Type: Chemical
| concentration | 50 wt. % in H2O |
| density | 1.082 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/CH2N2/c2-1-3/h2H2 |
| InChI key | XZMCDFZZKTWFGF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NC#N |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 - H314 - H317 - H351 - H361fd - H373 - H412 |
| Precautionary statements | P202 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 21-25-36/38-43 |
| Safety Statements | 26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2922 6.1(8) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.082 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |




