Diethyl sulfate
ALDRICH/D100706 - 98%
Synonym: Ethyl sulfate; Sulfuric acid diethyl ester
CAS Number: 64-67-5
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10O4S
Molecular Weight: 154.18
EC Number: 200-589-6
MDL Number: MFCD00009099
Linear Formula: (C2H5O)2SO2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 208 °C (lit.) |
| density | 1.177 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H10O4S/c1-3-7-9(5,6) |
| InChI key | DENRZWYUOJLTMF-UHFFFAOYSA |
| mp | −24 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOS(=O)(=O)OCC |
| vapor density | 5.3 (vs air) |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 20 °C) |
| 2 mmHg ( 55 °C) |
| Application: | Diethyl sulfate can be used as a reactant for the synthesis of: • Biologically active compounds such as bispyrazole, pyrazolopyrimidine and pyridine containing antipyrinyl moieties. • N-substituted-2-styryl-4(3H)-quinazolinones. • Ionic liquids with pyrrolidinium, piperidinium and morpholinium cations, having potential applications as electrolytes. It can also be used as an alkylating agent to synthesize 1-alkyl/aralkyl-2-(1-aryl |
| Packaging: | 1, 2, 4 kg in glass bottle |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H314 - H340 - H350 |
| Precautionary statements | P202 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-46-20/21/22-34 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | UN 1594 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 219.2 °F |
| Flash Point(C) | 104 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 208 °C (lit.) |
| mp | −24 °C (lit.) |
| Density | 1.177 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352108 |




