2′,4′-Dihydroxyacetophenone
ALDRICH/D107409 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 89-84-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8O3
Molecular Weight: 152.15
EC Number: 201-945-3
MDL Number: MFCD00002279
Linear Formula: (HO)2C6H3COCH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| density | 1.18 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H8O3/c1-5(9)7-3-2-6( |
| InChI key | SULYEHHGGXARJS-UHFFFAOYSA |
| mp | 143-144.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)c1ccc(O)cc1O |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Purity | 99% |
| mp | 143-144.5 °C (lit.) |
| Density | 1.18 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


