2,2′-Dihydroxybenzophenone
ALDRICH/D110205 - 98%
CAS Number: 835-11-0
Empirical Formula (Hill Notation): C13H10O3
Molecular Weight: 214.22
EC Number: 212-639-4
MDL Number: MFCD00002217
Linear Formula: (HOC6H4)2CO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C13H10O3/c14-11-7-3-1- |
| InChI key | YIYBRXKMQFDHSM-UHFFFAOYSA |
| mp | 61-62.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccccc1C(=O)c2ccccc2O |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 61-62.5 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


