4,4′-Dihydroxybenzophenone
ALDRICH/D110507 - 99%
CAS Number: 611-99-4
Empirical Formula (Hill Notation): C13H10O3
Molecular Weight: 214.22
EC Number: 210-288-1
MDL Number: MFCD00002358
Linear Formula: (HOC6H4)2CO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H10O3/c14-11-5-1-9( |
| InChI key | RXNYJUSEXLAVNQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 213-215 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc(cc1)C(=O)c2ccc(O)c |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 213-215 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |


