2,7-Dihydroxynaphthalene
ALDRICH/D116408 - 97%
Synonym: 2,7-Naphthalenediol
CAS Number: 582-17-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H8O2
Molecular Weight: 160.17
EC Number: 209-478-7
MDL Number: MFCD00004085
Linear Formula: C10H6(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C10H8O2/c11-9-3-1-7-2- |
| InChI key | DFQICHCWIIJABH-UHFFFAOYSA |
| mp | 185-190 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc2ccc(O)cc2c1 |
| Application: | Starting material for the synthesis of sulfonic acids and divinylnaphthalenes. |
| General description: | 2,7-Dihydroxynaphthalene is a organic building block used to prepare sulfonic acids, divinylnaphthalenes, dyes, pigments, and fluorescent whiteners. |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 185-190 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


