4,6-Dihydroxypyrimidine
ALDRICH/D120405 - 98%
Synonym: 4,6-Pyrimidinediol
CAS Number: 1193-24-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H4N2O2
Molecular Weight: 112.09
EC Number: 214-772-3
MDL Number: MFCD00016733
Linear Formula: C4H4N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H4N2O2/c7-3-1-4(8)6- |
| InChI key | DUFGYCAXVIUXIP-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1cc(O)ncn1 |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

