3,3′-Diaminobenzidine
ALDRICH/D12384 - 97%
Synonym: 3,3′,4,4′-Biphenyltetramine; 3,3′,4,4′-Tetraaminobiphenyl; DAB
CAS Number: 91-95-2
Empirical Formula (Hill Notation): C12H14N4
Molecular Weight: 214.27
EC Number: 202-110-6
MDL Number: MFCD00007725
Linear Formula: (NH2)2C6H3C6H3(NH2)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C12H14N4/c13-9-3-1-7(5 |
| InChI key | HSTOKWSFWGCZMH-UHFFFAOYSA |
| mp | 175-177 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC1=C(N)C=CC(C2=CC(N)=C(N |
| Application: | 3,3′-Diaminobenzidine can be used as a starting material to prepare: • Aromatic poly(imide) networks for hydrogen storage applications. • Various derivatives of quinoxalines by condensation with diketones. • Mesitylene-containing poly(benzimidazolium) analogs (Mes-PBI) for |
| Application: | Peroxidase substrate; reagent for spectrophotometric determination of selenium. |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H319 - H341 - H350 |
| Precautionary statements | P202 - P264 - P270 - P301 + P312 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-68 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 175-177 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



