3,5-Diiodosalicylic acid
ALDRICH/D124001 - 99%
Synonym: 2-
CAS Number: 133-91-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4I2O3
Molecular Weight: 389.91
EC Number: 205-124-0
MDL Number: MFCD00002444
Linear Formula: I2C6H2(OH)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C7H4I2O3/c8-3-1-4(7(11 |
| InChI key | DHZVWQPHNWDCFS-UHFFFAOYSA |
| mp | 220-230 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cc(I)cc(I)c1O |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| mp | 220-230 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


