DIC
ALDRICH/D125407 - 99%
Synonym: N,N′-Diisopropylcarbodiimide
CAS Number: 693-13-0
Empirical Formula (Hill Notation): C7H14N2
Molecular Weight: 126.20
EC Number: 211-743-7
MDL Number: MFCD00065689
Linear Formula: (CH3)2CHN=C=NCH(CH3)2
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 99% |
| bp | 145-148 °C (lit.) |
| density | 0.815 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H14N2/c1-6(2)8-5-9-7 |
| InChI key | BDNKZNFMNDZQMI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Coupling Reactions |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)N=C=NC(C)C |
| Application: | Alternative to dicyclohexylcarbodiimide in peptide synthesis. |
| Application: | Coupling reagent for peptide syntheses. |
| Application: | DIC (N,N′-Diisopropylcarbodiimide) has been used in combination with 1-hydroxy-7-azabenzotriaz |
| General description: | DIC is an abbreviated form of N,N′-diisopropylcarbodiimide. It plays a role in the cyclization of N-(β-hydroxy)amides to form 2-oxazolines. |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 10 kg in poly drum |
| Packaging: | 5, 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H317 - H318 - H330 - H334 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 10-26-37/38-41-42/43 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2929 3(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 91.4 °F |
| Flash Point(C) | 33 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 145-148 °C (lit.) |
| Density | 0.815 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352111 |





