2,6-Diisopropylphenol
ALDRICH/D126608 - 97%
Synonym: 2,6-
CAS Number: 2078-54-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H18O
Molecular Weight: 178.27
EC Number: 218-206-6
MDL Number: MFCD00008885
Linear Formula: [(CH3)2CH]2C6H3OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 256 °C/764 mmHg (lit.) |
| density | 0.962 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H18O/c1-8(2)10-6-5- |
| InChI key | OLBCVFGFOZPWHH-UHFFFAOYSA |
| mp | 18 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)c1cccc(C(C)C)c1O |
| vapor pressure | 5.6 mmHg ( 100 °C) |
| Application: | 2,6-Diisopropylphenol is suitable reagent used to study its effect on oxidative phosphorylation of isolated rat liver mitochondria. It is suitable reagent used in the preparation of bis(2,6-diisopropylphenox |
| General description: | 2,6-Diisopropylphenol, a strongly hydrophobic substituted phenol, is a new intravenous anaesthetic. The antioxidant properties of 2,6-diisopropylphenol (Propofol) have been examined. It plays the role of an antioxidant by reacting with free radicals to form a phenoxyl radical, a property associated with all phenol-based free radical scavengers. 2,6-diisopropylphenol is an effective intravenous hypnotic agent, widely used for the induction and maintenance of anesthesia and for sedation in the intensive care unit. It is useful for the induction and maintenance of general anaesthesia. |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P270 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 256 °C/764 mmHg (lit.) |
| mp | 18 °C (lit.) |
| Density | 0.962 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


