3,5-Diaminobenzoic acid
ALDRICH/D12805 - 98%
Synonym: 3,5-DABA; 5-
CAS Number: 535-87-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H8N2O2
Molecular Weight: 152.15
EC Number: 208-621-0
MDL Number: MFCD00007807
Linear Formula: (H2N)2C6H3CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| form | powder with small lumps |
| InChI | 1S/C7H8N2O2/c8-5-1-4(7(10 |
| InChI key | UENRXLSRMCSUSN-UHFFFAOYSA |
| mp | 235-238 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Nc1cc(N)cc(c1)C(O)=O |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 235-238 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |

