Didodecyl 3,3′-thiodipropionate
ALDRICH/D128406 - >97%
Synonym: Thiodipropionic acid dilauryl ester
CAS Number: 123-28-4
Empirical Formula (Hill Notation): C30H58O4S
Molecular Weight: 514.84
EC Number: 204-614-1
MDL Number: MFCD00026589
Linear Formula: S[CH2CH2CO2(CH2)11CH3]2
Product Type: Chemical
| assay | >97% |
| density | 0.915 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C30H58O4S/c1-3-5-7-9-1 |
| InChI key | GHKOFFNLGXMVNJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCOC(=O)CCSCCC( |
| vapor pressure | 0.2 mmHg ( 163 °C) |
| Packaging: | 250 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | >97% |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Density | 0.915 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

