2,4-Dimethoxybenzaldehyde
ALDRICH/D130400 - 98%
CAS Number: 613-45-6
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O3
Molecular Weight: 166.17
EC Number: 210-342-4
MDL Number: MFCD00003311
Linear Formula: (CH3O)2C6H3CHO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 165 °C/10 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C9H10O3/c1-11-8-4-3-7( |
| InChI key | LWRSYTXEQUUTKW-UHFFFAOYSA |
| mp | 67-69 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(C=O)c(OC)c1 |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 165 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 67-69 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

