3-Ethyl-2,4-dimethylpyrrole
ALDRICH/D158402 - 97%
Synonym: 2,4-
CAS Number: 517-22-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H13N
Molecular Weight: 123.20
EC Number: 208-234-7
MDL Number: MFCD00005222
Linear Formula: C8H13N
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 197 °C/710 mmHg (lit.) |
| density | 0.913 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H13N/c1-4-8-6(2)5-9- |
| InChI key | ZEBBLOXDLGIMEG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCc1c(C)c[nH]c1C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3-Ethyl-2,4-dimethylpyrro • Boradiazaindacene (BODIPY dyes) units as a building block for the fabrication of energy transfer cassettes. • Meso-benzyl and meso-alkyl dipyrrins salts by treating with corresponding acid chloride. • 2,5-Bis[3,5-dimethyl-4- |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 161.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 72 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 197 °C/710 mmHg (lit.) |
| Density | 0.913 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


