2-Amino-6-methylheptane
ALDRICH/D161292 - 99%
Synonym: 1,5-
CAS Number: 543-82-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H19N
Molecular Weight: 129.24
EC Number: 208-851-1
MDL Number: MFCD00008092
Linear Formula: (CH3)2CH(CH2)3CH(CH3)NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 154-156 °C (lit.) |
| density | 0.767 g/mL at 25 °C (lit.) |
| drug control | Új pszichoaktív anyag / New psychoactive substance (Hungary), 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H19N/c1-7(2)5-4-6-8( |
| InChI key | QNIVIMYXGGFTAK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)CCCC(C)N |
| Application: | 2-Amino-6-methylheptane can be used as: • A building block for the synthesis of n-type photoconductor, N,N′-bis(1,5-dimethylhexyl)-3,4:9 • A reagent in the synthesis of substituted pyrrolidones by reductive amination of levulinic acid using supported platinum catalyst. • A nucleophilic amine in the synthesis of unsymmetrical sulfamide by reacting with sulfamic acid salts and triphenylphosphine ditriflate. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H302 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 118.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 48 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 154-156 °C (lit.) |
| Density | 0.767 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



