4,N,N-Trimethylaniline
ALDRICH/D189006 - 99%
Synonym: 4-
CAS Number: 99-97-8
Empirical Formula (Hill Notation): C9H13N
Molecular Weight: 135.21
EC Number: 202-805-4
MDL Number: MFCD00008316
Linear Formula: CH3C6H4N(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 211 °C (lit.) |
| 90-92 °C/10 mmHg (lit.) | |
| density | 0.937 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 7 % |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H13N/c1-8-4-6-9(7-5- |
| InChI key | GYVGXEWAOAAJEU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CN(C)c1ccc(C)cc1 |
| vapor density | >1 (vs air) |
| Application: | 4,N,N-Trimethylaniline is a tertiary amine that can undergo iron-catalyzed oxidative C-C coupling with phenylacetylene and benzamide in the presence of tert-butylperoxide to form N,4-dimethyl-N-(3-phenylprop-2-ynyl)ben |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 - H330 - H373 - H412 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P310 - P314 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-33-52/53 |
| Safety Statements | 28-36/37-45-61 |
| RIDADR | UN 2810 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 168.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 76 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 211 °C (lit.); 90-92 °C/10 mmHg (lit.) |
| Density | 0.937 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



