3,5-Dinitroaniline
ALDRICH/D193402 - ≥96.5% (GC)
CAS Number: 618-87-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5N3O4
Molecular Weight: 183.12
EC Number: 210-567-8
MDL Number: MFCD00007263
Linear Formula: (O2N)2C6H3NH2
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | ≥96.5% (GC) |
| color | faint yellow to dark yellow, and Faint Brown to Dark Brown |
| form | powder, crystals or chunks |
| InChI | 1S/C6H5N3O4/c7-4-1-5(8(10 |
| InChI key | MPBZUKLDHPOCLS-UHFFFAOYSA |
| mp | 160-162 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1cc(cc(c1)[N+]([O-])=O) |
| storage temp. | room temp |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 + H310 + H330 - H373 - H411 |
| Precautionary statements | P262 - P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P310 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-33 |
| Safety Statements | 28-37-45 |
| RIDADR | UN 1596 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥96.5% (GC) |
| mp | 160-162 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12171500 |




