1,8-Diamino-p-menthane, mixture of cis and trans isomers
ALDRICH/D19605 - technical grade, 85%
Synonym: 1,8-p-Menthanediamine
CAS Number: 80-52-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H22N2
Molecular Weight: 170.30
EC Number: 201-287-7
MDL Number: MFCD00001488
Linear Formula: C10H22N2
Product Type: Chemical
| assay | 85% |
| bp | 107-126 °C/10 mmHg (lit.) |
| density | 0.914 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C10H22N2/c1-9(2,11)8-4 |
| InChI key | KOGSPLLRMRSADR-UHFFFAOYSA |
| mp | −45 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(N)C1CCC(C)(N)CC1 |
| vapor pressure | 10 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 1,8-Diamino-p-menthane is generally used in the synthesis of various Schiff bases that are used in the preparation of coordination complexes with Cu(II), Zn(II), Cr(III), Fe(III) and Co(III) ions. It is also used as a precursor to synthesize heterocyclic Schiff base derivatives with herbicidal activity. |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-34 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2922 6.1(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 199.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 93 °C - closed cup |
| Purity | 85% |
| bp | 107-126 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | −45 °C (lit.) |
| Density | 0.914 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



