Dioctylamine
ALDRICH/D201146 - 97%
Synonym: Di-n-Octylamine; N,N-Dioctylamine; N-Octyl-1-octanamine; N-
CAS Number: 1120-48-5
Empirical Formula (Hill Notation): C16H35N
Molecular Weight: 241.46
EC Number: 214-311-6
MDL Number: MFCD00009557
Linear Formula: CH3(CH2)7NH(CH2)7CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 297-298 °C (lit.) |
| density | 0.799 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C16H35N/c1-3-5-7-9-11- |
| InChI key | LAWOZCWGWDVVSG-UHFFFAOYSA |
| mp | 13-16 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCNCCCCCCCC |
| vapor density | 8.3 (vs air) |
| vapor pressure | 0.01 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Dioctylamine can be used as a reactant in the synthesis of: • Ionic liquids based on the tetra-alkyl-dimethylguanidinium cation • N-(2,5-di-tert-butylphenyl)perylene-3,4 It can be also employed as a surfactant in the shape-controlled synthesis of some nanoparticles. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C,N |
| Risk Statements | 22-34-50/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-60-61 |
| RIDADR | UN 2735PSN1 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 297-298 °C (lit.) |
| mp | 13-16 °C (lit.) |
| Density | 0.799 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




