Dioctyl phthalate
ALDRICH/D201154 - ≥99.5%
Synonym: Bis(2-ethylhexyl) phthalate; DEHP; DOP; Phthalic acid bis(2-ethylhexyl ester)
CAS Number: 117-81-7
Empirical Formula (Hill Notation): C24H38O4
Molecular Weight: 390.56
EC Number: 204-211-0
MDL Number: MFCD00009493
Linear Formula: C6H4-1,2-[CO2CH2CH(C2H5)(CH2)3CH3]2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% |
| autoignition temp. | 734 °F |
| bp | 384 °C (lit.) |
| color | APHA: ≤10 |
| density | 0.985 g/mL at 25 °C (lit.) |
| 0.985-0.987 g/mL at 20 °C | |
| form | oil |
| impurities | ≤0.05% water (Karl Fischer) |
| InChI | 1S/C24H38O4/c1-5-9-13-19( |
| InChI key | BJQHLKABXJIVAM-UHFFFAOYSA |
| mp | −50 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| SMILES string | CCCCC(CC)COC(=O)c1ccccc1C |
| suitability | suitable for acidity ( <= 0.003 % as phthalic acid ) |
| vapor density | >16 (vs air) |
| vapor pressure | 1.2 mmHg ( 93 °C) |
| Application: | Dioctyl phthalate is a non-volatile solvent mainly used as a plasticizer for polymers such as polyvinyl chloride (PVC), polystyrene (PS) and polyisoprene (PI). |
| Packaging: | 100, 500 mL in poly bottle |
| Packaging: | 2 L in poly bottle |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H360FD |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P280 - P308 + P313 - P405 - P501 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 60-61 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 404.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 207 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.5% |
| bp | 384 °C (lit.) |
| mp | −50 °C (lit.) |
| Density | 0.985-0.987 g/mL at 20 °C; 0.985 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


