Dipentaerythritol
ALDRICH/D203203 - technical grade
CAS Number: 126-58-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10H22O7
Molecular Weight: 254.28
EC Number: 204-794-1
MDL Number: MFCD00004691
Linear Formula: (HOCH2)3CCH2OCH2C(CH2OH)3
Product Type: Chemical
| form | powder |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C10H22O7/c11-1-9(2-12, |
| InChI key | TXBCBTDQIULDIA-UHFFFAOYSA |
| mp | 215-218 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCC(CO)(CO)COCC(CO)(CO)CO |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 215-218 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

