Diphenylacetic acid
ALDRICH/D204307 - 99%
Synonym: α,α-Diphenylacetic acid; α-Phenylbenzeneacetic acid; 2,2-Diphenylacetic acid; Diphenylethanoic acid
CAS Number: 117-34-0
Empirical Formula (Hill Notation): C14H12O2
Molecular Weight: 212.24
EC Number: 204-185-0
MDL Number: MFCD00004251
Linear Formula: (C6H5)2CHCO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H12O2/c15-14(16)13( |
| InChI key | PYHXGXCGESYPCW-UHFFFAOYSA |
| mp | 146-149 °C |
| 147-149 °C (lit.) | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C(c1ccccc1)c2ccccc2 |
| Application: | Diphenylacetic acid can be used as a reagent in the kinetic resolution of racemic 2-hydroxy-γ-butyrolactone It can also be used as: • An additive in the ortho-arylation of 1-phenyl-β-carbolines using various aryl halides in the presence of ruthenium catalyst. • A catalyst to synthesize 2-allyl-3-oxazolin-5-one derivatives via Rh-catalyzed coupling reaction of azlactones and alkynes followed by aza-Cope rearrangement. |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 146-149 °C; 147-149 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

