1,1-Diphenylacetone
ALDRICH/D204404 - 98%
Synonym: 1,1-
CAS Number: 781-35-1
Empirical Formula (Hill Notation): C15H14O
Molecular Weight: 210.27
EC Number: 212-307-9
MDL Number: MFCD00008759
Linear Formula: (C6H5)2CHCOCH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C15H14O/c1-12(16)15(13 |
| InChI key | DBNWBEGCONIRGQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 59-63 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)C(c1ccccc1)c2ccccc2 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 59-63 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

