N,N′-Diphenylbenzidine
ALDRICH/D205206 - 97%
CAS Number: 531-91-9
Empirical Formula (Hill Notation): C24H20N2
Molecular Weight: 336.43
EC Number: 208-521-7
MDL Number: MFCD00003016
Linear Formula: 4-(C6H5NH)C6H4C6H4-4-(NHC6H5)
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C24H20N2/c1-3-7-21(8-4 |
| InChI key | FDRNXKXKFNHNCA-UHFFFAOYSA |
| mp | 246-248 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N(c1ccccc1)c2ccc(cc2)-c3c |
| technique(s) | titration: suitable |
| Application: | N,N′-Diphenylbenzidine can be employed as a building block for in the preparation of hole-transporting materials for organic LEDs. |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 246-248 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

