trans,trans-1,4-Diphenyl-1,3-butadiene
ALDRICH/D206008 - 98%
Synonym: β,β′-Bistyryl; DPB
CAS Number: 538-81-8
Empirical Formula (Hill Notation): C16H14
Molecular Weight: 206.28
MDL Number: MFCD00004791
Linear Formula: C6H5CH=CHCH=CHC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 350 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C16H14/c1-3-9-15(10-4- |
| InChI key | JFLKFZNIIQFQBS-FNCQTZNRSA |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | c1ccc(cc1)C=CC=Cc2cccc |
| Application: | trans,trans-1,4-Diphenyl-1,3-butadie • 2,5-diphenylthiophene by oxidation reaction with potassium sulfide and DMSO. • 2-[(3E)-4-Phenyl-2-(phenylmethy It can also be used as a ligand to prepare silver(I) coordination polymers by reacting with silver(I) salts. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 350 °C (lit.) |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


