Diphenyl phosphoryl chloride
ALDRICH/D206555 - 99%
Synonym: Diphenyl chlorophosphate; Diphenyl phosphorochloridate
CAS Number: 2524-64-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H10ClO3P
Molecular Weight: 268.63
EC Number: 219-759-6
MDL Number: MFCD00003030
Linear Formula: (C6H5O)2POCl
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 314-316 °C/272 mmHg (lit.) |
| density | 1.296 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H10ClO3P/c13-17(14, |
| InChI key | BHIIGRBMZRSDRI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClP(=O)(Oc1ccccc1)Oc2cccc |
| vapor pressure | 10 mmHg ( 190 °C) |
| Application: | Phosphorylation reagent for protected serine and pyranoses. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 314-316 °C/272 mmHg (lit.) |
| Density | 1.296 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


