2,2-Diphenylethylamine
ALDRICH/D206709 - 96%
CAS Number: 3963-62-0
Empirical Formula (Hill Notation): C14H15N
Molecular Weight: 197.28
EC Number: 223-565-7
MDL Number: MFCD00008143
Linear Formula: (C6H5)2CHCH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C14H15N/c15-11-14(12-7 |
| InChI key | RXMTUVIKZRXSSM-UHFFFAOYSA |
| mp | 48-49 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NCC(c1ccccc1)c2ccccc2 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| mp | 48-49 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


