N,N-Diphenylformamide
ALDRICH/D207608 - 99%
CAS Number: 607-00-1
Empirical Formula (Hill Notation): C13H11NO
Molecular Weight: 197.23
EC Number: 210-129-6
MDL Number: MFCD00003282
Linear Formula: (C6H5)2NCHO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 337 °C/762 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C13H11NO/c15-11-14(12- |
| InChI key | DCNUQRBLZWSGAV-UHFFFAOYSA |
| mp | 69-73 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)N(c1ccccc1)c2cccc |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 337 °C/762 mmHg (lit.) |
| mp | 69-73 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

