Diphenylfulvene
ALDRICH/D207705 - 98%
CAS Number: 2175-90-8
Empirical Formula (Hill Notation): C18H14
Molecular Weight: 230.30
EC Number: 218-533-4
MDL Number: MFCD00001419
Linear Formula: C18H14
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C18H14/c1-3-9-15(10-4- |
| InChI key | BULLHRADHZGONG-UHFFFAOYSA |
| mp | 81.5-83 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | c1ccc(cc1)C(c2ccccc2)=C3 |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 81.5-83 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

