1,3-Diphenylguanidine
ALDRICH/D207756 - 97%
Synonym: 1,2-
CAS Number: 102-06-7
Empirical Formula (Hill Notation): C13H13N3
Molecular Weight: 211.26
EC Number: 203-002-1
MDL Number: MFCD00001758
Linear Formula: (C6H5NH)2C=NH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H13N3/c14-13(15-11- |
| InChI key | OWRCNXZUPFZXOS-UHFFFAOYSA |
| mp | 146-148 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N=C(Nc1ccccc1)Nc2ccccc2 |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H319 - H335 - H361f - H411 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 25-36/37/38-51/53-62 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN2811 - class 6.1 - PG 3 - EHS - Toxic solids, organic, n.o.s., |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 146-148 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




