Diphenyl phosphite
ALDRICH/D210803
Synonym: Diphenoxyphosphine oxide; Diphenyl phosphonate; NSC 43786
CAS Number: 4712-55-4
Empirical Formula (Hill Notation): C12H11O3P
Molecular Weight: 234.19
EC Number: 225-202-8
MDL Number: MFCD00044497
Linear Formula: (C6H5O)2P(O)H
Product Type: Chemical
| bp | 218-219 °C/26 mmHg (lit.) |
| density | 1.223 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| impurities | ≤15% phenol |
| InChI | 1S/C12H11O3P/c13-16(14-11 |
| InChI key | OGBPILLJZSJJRC-UHFFFAOYSA |
| mp | 12 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=[PH](Oc1ccccc1)Oc2ccccc |
| vapor density | 8.1 (vs air) |
| vapor pressure | 5 mmHg ( 140 °C) |
| Application: | Reactant involved in: • Synthesis of N-benzylarylamide and di-Ph α-aminomethanephosphonate derivatives used as additives for thermooxidative stability of ester-based oils • One-pot three-component Kabachnik-Fields reactions • Visible light mediated oxidative phosphonylations of amines • Modified asymmetric Pudovik addition with haloketones • Tandem decarboxylation-coupling with natural alpha-amino acids |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 348.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 176 °C - closed cup |
| bp | 218-219 °C/26 mmHg (lit.) |
| mp | 12 °C (lit.) |
| Density | 1.223 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



