2,2-Diphenylpropane
ALDRICH/D211508 - ≥96%
CAS Number: 778-22-3
Empirical Formula (Hill Notation): C15H16
Molecular Weight: 196.29
EC Number: 212-292-9
MDL Number: MFCD00008794
Linear Formula: (CH3)2C(C6H5)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥96% |
| bp | 282 °C (lit.) |
| density | 0.992 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C15H16/c1-15(2,13-9-5- |
| InChI key | MILSYCKGLDDVLM-UHFFFAOYSA |
| mp | 26-28 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(c1ccccc1)c2ccccc2 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥96% |
| bp | 282 °C (lit.) |
| mp | 26-28 °C (lit.) |
| Density | 0.992 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

