2,2-Diphenylpropionic acid
ALDRICH/D211605 - 95%
CAS Number: 5558-66-7
Empirical Formula (Hill Notation): C15H14O2
Molecular Weight: 226.27
EC Number: 226-924-6
MDL Number: MFCD00004189
Linear Formula: CH3C(C6H5)2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 300 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C15H14O2/c1-15(14(16)1 |
| InChI key | ODELFXJUOVNEFZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 172-175 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C(O)=O)(c1ccccc1)c2ccc |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| bp | 300 °C (lit.) |
| mp | 172-175 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


