3,3-Diphenylpropionic acid
ALDRICH/D211656 - 99%
CAS Number: 606-83-7
Empirical Formula (Hill Notation): C15H14O2
Molecular Weight: 226.27
EC Number: 210-125-4
MDL Number: MFCD00002717
Linear Formula: (C6H5)2CHCH2COOH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C15H14O2/c16-15(17)11- |
| InChI key | BZQGAPWJKAYCHR-UHFFFAOYSA |
| mp | 151-154 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)CC(c1ccccc1)c2ccccc |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 151-154 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

