1,5-Diaminonaphthalene
ALDRICH/D21200 - 97%
Synonym: 1,5-DAN; 1,5-
CAS Number: 2243-62-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H10N2
Molecular Weight: 158.20
EC Number: 218-817-8
MDL Number: MFCD00004029
Linear Formula: C10H6(NH2)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| fluorescence | λex 330 nm (H2O:MeOH (1:4)) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C10H10N2/c11-9-5-1-3-7 |
| InChI key | KQSABULTKYLFEV-UHFFFAOYSA |
| mp | 185-187 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1cccc2c(N)cccc12 |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS08,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H351 - H410 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 40-50/53 |
| Safety Statements | 36/37-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 185-187 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



