1,8-Diaminonaphthalene
ALDRICH/D21405 - 99%
Synonym: 1,8-
CAS Number: 479-27-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H10N2
Molecular Weight: 158.20
EC Number: 207-529-8
MDL Number: MFCD00004033
Linear Formula: C10H6(NH2)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 205 °C/12 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C10H10N2/c11-8-5-1-3-7 |
| InChI key | YFOOEYJGMMJJLS-UHFFFAOYSA |
| mp | 60-65 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Nc1cccc2cccc(N)c12 |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H317 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-40-43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 205 °C/12 mmHg (lit.) |
| mp | 60-65 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



