2,2′-Dipyridylamine
ALDRICH/D216402 - 98%
Synonym: bipyam
CAS Number: 1202-34-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H9N3
Molecular Weight: 171.20
EC Number: 214-864-3
MDL Number: MFCD00006247
Linear Formula: C10H9N3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 222 °C/50 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C10H9N3/c1-3-7-11-9(5- |
| InChI key | HMMPCBAWTWYFLR-UHFFFAOYSA |
| mp | 90-92 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N(c1ccccn1)c2ccccn2 |
| Application: | 2,2′-Dipyridylamine (bipyam) can be used: • As a bidentate N-donor ligand in the synthesis of various metal complexes. • To synthesize Pd-polyoxovanadates, heterogeneous catalyst for the oxidation of benzylic hydrocarbons. |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 222 °C/50 mmHg (lit.) |
| mp | 90-92 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

