1,4-Dithiane
ALDRICH/D217700 - 97%
Synonym: (4-
CAS Number: 505-29-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8S2
Molecular Weight: 120.24
EC Number: 208-007-2
MDL Number: MFCD00006658
Linear Formula: C4H8S2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 200 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C4H8S2/c1-2-6-4-3-5-1/ |
| InChI key | LOZWAPSEEHRYPG-UHFFFAOYSA |
| mp | 107-113 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C1CSCCS1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3335 |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 200 °C (lit.) |
| mp | 107-113 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


