5,5′-Dithiobis(2-nitrobenzoic acid)
ALDRICH/D218200 - ReagentPlus®, 99%
Synonym: 3-
CAS Number: 69-78-3
Empirical Formula (Hill Notation): C14H8N2O8S2
Molecular Weight: 396.35
EC Number: 200-714-4
MDL Number: MFCD00007140
Linear Formula: [-SC6H3(NO2)CO2H]2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H8N2O8S2/c17-13(18) |
| InChI key | KIUMMUBSPKGMOY-UHFFFAOYSA |
| mp | 240-245 °C (dec.) (lit.) |
| product line | ReagentPlus® |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cc(SSc2ccc(c(c2)C |
| Application: | 5,5′-Dithiobis(2-nitroben |
| General description: | DTNB (Ellman’s reagent) is commonly used for quantification of sulfhydryl (thiol) groups in proteins and biomolecules. |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | 10 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| mp | 240-245 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

