Tetradecanedioic acid
ALDRICH/D221201 - 99%
Synonym: Dodecanedicarboxylic acid
CAS Number: 821-38-5
Empirical Formula (Hill Notation): C14H26O4
Molecular Weight: 258.35
EC Number: 212-476-9
MDL Number: MFCD00002743
Linear Formula: HOOC(CH2)12COOH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H26O4/c15-13(16)11- |
| InChI key | HQHCYKULIHKCEB-UHFFFAOYSA |
| mp | 124-127 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)CCCCCCCCCCCCC(O)=O |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 124-127 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


