(2-Dodecen-1-yl)succinic anhydride
ALDRICH/D221902 - 95%
CAS Number: 19780-11-1
Empirical Formula (Hill Notation): C16H26O3
Molecular Weight: 266.38
EC Number: 243-296-9
MDL Number: MFCD00005528
Linear Formula: C16H26O3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 180-182 °C/5 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C16H26O3/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | UYCICMIUKYEYEU-ZHACJKMWSA |
| mp | 41-43 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCC=C/CC1CC(=O)OC |
| vapor density | 9.2 (vs air) |
| vapor pressure | <1 mmHg ( 20 °C) |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 352.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 178 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 180-182 °C/5 mmHg (lit.) |
| mp | 41-43 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |


