Dodecyl aldehyde
ALDRICH/D222003 - 92%
Synonym: Lauric aldehyde; Aldehyde C12; Dodecanal; Lauraldehyde; Laurinaldehyde
CAS Number: 112-54-9
Empirical Formula (Hill Notation): C12H24O
Molecular Weight: 184.32
EC Number: 203-983-6
MDL Number: MFCD00007017
Linear Formula: CH3(CH2)10CHO
Product Type: Chemical
| assay | 92% |
| bp | 185 °C/100 mmHg (lit.) |
| density | 0.831 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H24O/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | HFJRKMMYBMWEAD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCC=O |
| Packaging: | 2, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 38-51/53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 213.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 101 °C - closed cup |
| Purity | 92% |
| bp | 185 °C/100 mmHg (lit.) |
| Density | 0.831 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



