Dodecylamine
ALDRICH/D222208 - 98%
Synonym: 1-Aminododecane; Laurylamine
CAS Number: 124-22-1
Empirical Formula (Hill Notation): C12H27N
Molecular Weight: 185.35
EC Number: 204-690-6
MDL Number: MFCD00008154
Linear Formula: CH3(CH2)11NH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 247-249 °C (lit.) |
| density | 0.806 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C12H27N/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | JRBPAEWTRLWTQC-UHFFFAOYSA |
| mp | 27-29 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCN |
| vapor pressure | 64 mmHg ( 170 °C) |
| Application: | Dodecylamine (DDA) can be used: • As a modifier in the preparation of dodecylamine incorporated sodium montmorillonite. It is used as an adsorbent for hexavalent chromium. • In the synthesis of DDA-poly(aspartic acid) as a biodegradable water-soluble polymeric material. • As an organic surfactant in the synthesis of Sn(IV)-containing layered double hydroxide (LDHs), which can be further used as ion exchangers, absorbents, ion conductors, and catalysts. • As a complexing, reducing and capping agent in the synthesis of pentagonal silver nanowires. |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H304 - H314 - H335 - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C,N |
| Risk Statements | 35-37-48/22-50/53-65 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-60-61-62 |
| RIDADR | UN3259 - class 8 - PG 2 - EHS - Amines, solid, corrosive, n.o.s. |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 239.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 115 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 247-249 °C (lit.) |
| mp | 27-29 °C (lit.) |
| Density | 0.806 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |





