4-Dodecylresorcinol
ALDRICH/D222607 - 97%
CAS Number: 24305-56-4
Empirical Formula (Hill Notation): C18H30O2
Molecular Weight: 278.43
EC Number: 246-145-5
MDL Number: MFCD00002282
Linear Formula: CH3(CH2)11C6H3-1,3-(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 224-226 °C/6 mmHg (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C18H30O2/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | JJWVPHWHEGQZOE-UHFFFAOYSA |
| mp | 79-81 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCc1ccc(O)cc1O |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 224-226 °C/6 mmHg (lit.) |
| mp | 79-81 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


