2,4-Diamino-6-phenyl-1,3,5-triazine
ALDRICH/D23408 - 97%
Synonym: 6-
CAS Number: 91-76-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9N5
Molecular Weight: 187.20
EC Number: 202-095-6
MDL Number: MFCD00023187
Linear Formula: C9H9N5
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H9N5/c10-8-12-7(13-9 |
| InChI key | GZVHEAJQGPRDLQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 219-221 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1nc(N)nc(n1)-c2ccccc2 |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H412 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-52/53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Purity | 97% |
| mp | 219-221 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


