trans-1,4-Diphenyl-2-butene-1,4-dione
ALDRICH/D33209 - 96%
Synonym: trans-
CAS Number: 959-28-4
Empirical Formula (Hill Notation): C16H12O2
Molecular Weight: 236.27
EC Number: 213-498-1
MDL Number: MFCD00003083
Linear Formula: C6H5COCH=CHCOC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C16H12O2/c17-15(13-7-3 |
| InChI key | WYCXGQSQHAXLPK-VAWYXSNFSA |
| mp | 109-112 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=C([H])C(=O)c1cccc |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 109-112 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

