trans-4,5-Dihydroxy-1,2-dithiane
ALDRICH/D3511 - ≥99%
Synonym: trans-
CAS Number: 14193-38-5
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8O2S2
Molecular Weight: 152.24
EC Number: 238-047-6
MDL Number: MFCD00006661
Linear Formula: C4H8O2S2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| form | powder |
| greener alternative category | Re-engineered , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Atom Economy Less Hazardous Chemical Syntheses Use of Renewable Feedstocks Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| greener alternative product score | old score: 9 new score: 6 Find out more about DOZN™ Scoring ![]() |
| InChI | 1S/C4H8O2S2/c5-3-1-7-8-2- |
| InChI key | YPGMOWHXEQDBBV-QWWZWVQMSA |
| mp | 130-132 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[C@@H]1CSSC[C@H]1O |
| storage temp. | 2-8°C |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| General description: | trans-4,5-Dihydroxy-1,2-dithia |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one of the four categories of Greener Alternatives . This product belongs to category of Re-engineered products, showing key improvements in Green Chemistry Principles “Atom Economy”, “Less Hazardous Chemical Syntheses” and “Use of Renewable Feedstock”. Click here to view its DOZN scorecard. |
| Other Notes: | Oxidized form of dithiothreitol (DTT). |
| Packaging: | 1, 5, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 130-132 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

,