α,α′-Dibromo-p-xylene
ALDRICH/D44804 - 97%
Synonym: 1,4-
CAS Number: 623-24-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8Br2
Molecular Weight: 263.96
EC Number: 210-781-1
MDL Number: MFCD00000182
Linear Formula: C6H4(CH2Br)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 245 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H8Br2/c9-5-7-1-2-8(6 |
| InChI key | RBZMSGOBSOCYHR-UHFFFAOYSA |
| mp | 143-145 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | BrCc1ccc(CBr)cc1 |
| Application: | α,α′-Dibromo-p-xylene can be used as a building block to synthesize: • Phthalazinone derivatives, which are reported as potent inhibitors of phosphodiesterase 4. • N-Phenylated polyamine via polycondensation reaction with aniline and α, α′-dianilino-p-xylene. • Porous polymeric network (PPN) via a Friedel-Crafts alkylation reaction with triphenylamine using FeCl3 as an oxidizing agent. |
| General description: | α,α′-Dibromo-p-xylene, also known as p-xylylene dibromide, is an aliphatic dihalide that serves as a versatile intermediate in organic reactions, including the synthesis of aromatic ionene polymers and dual-site phase-transfer catalysts. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3448 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 245 °C (lit.) |
| mp | 143-145 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


