N,N-Dibutylformamide
ALDRICH/D46904 - 99%
Synonym: N,N-
CAS Number: 761-65-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H19NO
Molecular Weight: 157.25
EC Number: 212-090-0
MDL Number: MFCD00003289
Linear Formula: HCON(CH2CH2CH2CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 120 °C/15 mmHg (lit.) |
| density | 0.864 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H19NO/c1-3-5-7-10(9- |
| InChI key | NZMAJUHVSZBJHL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)N(CCCC)CCCC |
| vapor pressure | <1 mmHg ( 20 °C) |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P280 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37-43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 212.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 100 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 120 °C/15 mmHg (lit.) |
| Density | 0.864 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


